eskisehirx.com
EskisehirX.com | Şehre dair ne varsa

Kent Dinamikleri ve Gelecek Dinamitleri

Bu yazıyı paylaşın :

Kentlerin en büyük ihtiyacı vizyondur. Vizyon için de kentle yatıp, kentle kalkan, aklını kentle bozmuş kadrolar lazım.
Türkiye'deki kentler, dinamikleri ve kentin geleceğini yok eden dinamitleri arasında sıkışıp kalır. Birçok kentin problemi budur; bu bir çıkmazdır. Bu çıkmaz sebebiyle birçok değeriyle boyut atlaması, diğer kentler arasından üst lige çıkması gereken kentler, ivme alamadığı gibi, hızla sosyal, ekonomik ve demografik olarak gerilemektedir.


Eskişehir, bu çıkmazı aşmış kentlerden biridir. Çünkü Eskişehir, öğrenci kenti olma vizyonunu yıllar önce tamamlamış, kültür ve sanatı hayatın içine yaymayı başarmış, önüne yeni vizyonlar koyması gereken bir kent.
"Vizyon"u hepimiz biliyoruz, "kentin dinamikleri"ni de hepimiz tanıyoruz da; bu "gelecek dinamitleri" kim olabilir? Ben dinamitlerle, yani aslında kentin önünü tıkayan, vizyona gölge düşüren her şeye karşı, mücadelenin nasıl verildiğini gören, yaşayan ve bunun sıkıntılarını çekmiş birisiyim. Çünkü en az Eskişehir kadar değere sahip olmasına rağmen, vizyon anlamında Eskişehir kadar şanslı olamamış bir kentte büyüdüm. Kent dinamiklerinin, gelecek dinamitlerine karşı verdiği başarısız mücadele hikayelerine de çokça şahit oldum. Zaten Türkiye bu hikayelerle doludur.


Birçok kenti inceleme, bazılarında da Eskişehir'de olduğu gibi, yaşama ve kentin bir parçası olma şansım oldu. Eskişehir'i ilk incelediğim dönemde, önünde önemli vizyonlar olan, dinamiklerini harekete geçirmiş, vizyonu her bir kentli birey tarafından sahiplenilmiş bir kentti! Bugün baktığımda ise, rehavet yaşayan, önüne koyduğu vizyona yeterince odaklanamayan bir şehir imajını hissettiriyor. Ama bu imaj, Eskişehir'in geleceğini ipotek altına alacak kadar güçlü olmasa gerek! Ben böyle olduğunu düşünüyorum.
İnsanların doğasında olduğu gibi, insanların oluşturduğu kentlerin doğasında da "heyecan" ihtiyacı tartışılmaz. Dönemsel kopuşlar ve kentin kapıldığı rehavetin ardından doğru bir rüzgar yakalanırsa, büyük heyecanlar ve yeni vizyonlar ortaya çıkabilir. Bu vizyonlar kentleri ihya edebilir.


Eskişehir, güçlü dinamiklere ve önemli değerlere sahip. Dinamikleri tekrar harekete geçirmek, değerleri doğru kullanmak, bugünün en büyük ihtiyacı olarak görünüyor. Bunun için de, dinamikleri harekete geçirme telaşında olanların önünü açmak lazım. Kentin geleceğine dinamit koyanlara fırsat vermemek ise, hayati bir önem taşıyor. Bu profilleri tespit etmek ve yerli yerine koymak da, en zor görev olsa gerek. Çünkü bu söylediklerim kişiler, isimler, siyasi görüşler ve ya belli gruplar dışında ele alınması, bunların üstünde tutulması gereken kavramlar. Bu görev de kentlilerin omuzlarında!


İki Üniversitesi bulunan bir kentin bugününü ve yarınını ele alması gereken aslında akademik çalışmalardır.
Tekrar buluşmak dileğiyle...