eskisehirx.com
EskisehirX.com | Şehre dair ne varsa

Dizi Severlere Sıra Dışı Bir Tavsiye

Bu yazıyı paylaşın :


Kış aylarında en büyük keyiflerimden biri de uzun kış gecelerinde kanepeye ayaklarımı uzatıp yeni sezon dizilerin keyfini çıkarmak. Yeni dizilerin ilk bölümlerini merak edip göz gezdirmenin dışında bu sezon da takip ettiğim diziler arasında Game of Thrones, Shameless, The Walking Dead, The Last Man on Earth, The Flash, The 100, Baba Candır ve Bates Motel yer almakta. Fark ettiğiniz üzere özellikle belirli bir tarz tercihim yok. İlk bölümünü beğendiğim dizileri izlemeye devam ediyorum.


Korkmayın, size uzun uzadıya sevdiğim ve geçmişte izlediğim tüm dizilerin çetelesini tutmayacağım. Dizilerden bahsetmemin sebebi sevdiğim, 5. ve aynı zamanda final sezonuna başlayacak olan Bates Motel’in konusundan bahsetmek.
Türkiye’de popüler diziler listesinde yer almayan ve aslında konusu itibariyle de belirli hedef kitlesi olan dizi, yeni sezonuyla 20 Şubat’ta ekranlarda yerini alacak.


Alfred Hitchcock’un kült filmi Psycho’dan ilham alınarak yapılmış. Daha doğrusu dizi, ana karakter olan Norman Bates’in, ergenlik ve yetişkinliğe geçiş döneminde annesiyle olan ilişkisini ve çevresinde gelişen olaylar silsilesini anlatıyor. Konuyu özetlemem gerekirse Psycho’da akıllara kazınan duş sahnesinin gerçekleşmesinin altında yatan nedenleri öğrenebilmemizi sağlıyor.


Dizi, Norman Bates’in annesi Norma ile olan ilişkisinin kurulma yıllarını, ikilinin sırlarını ve paylaştıkları dünyayı anlatıyor. Kocasının trajik ölümünden sonra yeni bir başlangıç yapmak isteyen Norma, White Pine Bay’da bir motel satın alıyor. Norma ve Norman yeni kasabada yaşayabilmek ve sırlarını gizleyebilmek için büyük bir mücadeleye başlıyorlar.


Dizi, oldukça ilgi çekici olaylarla başlıyor. Babası öldükten sonra annesinin himayesi altında büyüyen Norman ve annesi arasındaki ilişki zamanla sıradan bir anne oğul ilişkisinden farklı bir hal alıyor. Yıllarca hayatına kimseyi almadan yaşayan Norma Bates’in bir gün evlenme kararı alması çocukluktan beri sağlıklı psikolojisi olmayan Norman’ı büyük hayal kırıklığına uğratıyor. Annesine duyduğu sevgi artık oidipus kompleksine* varan Norman, annesini başka bir adamla paylaşmanın rahatsızlığıyla baş edemiyor. Dizinin bundan sonraki kısmını anlatmak istemiyorum. Zaten diziyi anlatacak her konuya değindiğimi düşünüyorum. Soğuk kış gecelerinde sıra dışı, gerilimi yüksek bir dizi isterseniz birinci sezonundan başlayıp keyifle izleyebilirsiniz.


Diziyi takip edenler ya da Rihanna hayranları için eklemem gereken detay ise Rihanna’yı yeni sezonda Marion Crane karakterini canlandırırken izleyeceğiz. Dizinin diğer takipçileri gibi ben de merakla o meşhur sahnede nasıl bir oyunculuk sergileyeceğini bekliyorum.
Diziyi merak edip izleyeceklere ve yeni sezonu bekleyenlere keyifli seyirler dilerim.


Sevgilerimle

 

*Oidipus kompleksi ya da Oedipus karmaşası, Sigmund Freud'un kurucusu olduğu psikanalitik teoriye göre karşı cinsteki ebeveyni sahiplenme ve kendi cinsinden ebeveyni saf dışı etmek için çocuğun beslediği duygu, düşünce, dürtü ve fantezilerin toplamıdır.