eskisehirx.com
EskisehirX.com | Şehre dair ne varsa

Neden Olmasın?

Bu yazıyı paylaşın :

Tekrar Merhaba,


Önceki yazımda Kent Dinamiklerinden bahsetmiştim. Yazımdan sonra kent dinamiklerinin harekete geçirilmesi ile ilgili güzel bir örnekle daha karşılaşma fırsatım oldu.


Eskişehir Ticaret Odası’nın en büyük projesi olan ve yapımı devam eden Eskişehir Fuar ve Kongre Merkezi’ne KOÇ Grubu dev katkıda bulunarak sponsor oldu. KOÇ’un bu adımı ve Eskişehir Ticaret Odası’nın buna ön ayak olması bu projenin geleceği açısından gerçekten hayati sayılabilir.


Aslında bu katkıdan çok, bu projenin gerçekleşmesinin ve bu kompleksin açılmasının Eskişehir’in geleceği açısından neden önemli olduğunu bir anlamak lazım. Zaten o zaman, bu katkının da ne kadar anlamlı olduğu daha net anlaşılacaktır.
Türkiye’de bir taraftan sektörel fuarlar kriz sebebiyle küçülme yaşarken, diğer taraftan da fuarcılık giderek gelişme gösteriyor. Kriz elbette, önemli fuarlara çok net bir şekilde yansımış durumda. Ama bunu şans olarak gören bir kent ve bir kentin dinamikleri gerçekten krizi fırsata dönüştürebilir. İzmir yıllarca Enternasyonal Fuarı ile kimimizin çocukluğunda, kimimizin gençliğinde, kimi zaman da büyüklerimizin anlattığı anılarda büyük izler bırakmıştır. Bugün hala düzenlenen ama eski günlerinden eser kalmamış olan İzmir Enternasyonal Fuarı, sadece bir gelenek olarak sürdürülme boyutuna gelmiş, son yıllarda İzmirlilerin bile ziyaret etmediği bir fuar olmuştur.
İşte bu noktada, Eskişehir’de inşası devam eden Fuar ve Kongre Merkezinin aslında sadece bir “kapalı pazaryeri” gibi görülmemesi gerekir. Türkiye’de Fuar ve Kongre Merkezi her geçen gün artıyor. Bina yapmak artık bir maharet değil. İzmir örneğinde de görüleceği gibi, Türkiye’nin uluslararası çapta ama Antalya Expo gibi tek sefere mahsus olmayan, geleneksel hale gelecek ama hiçbir zaman değer kaybetmeyecek bir fuara ihtiyacı var. Bu fuarı da düzenleyebilecek olan kentlerden birisi Eskişehir’dir. Her yıl belirli dönem aralığında düzenlenecek, eğlence ve sanatı da merkezine koyan, alışverişi güçlendirecek, Türkiye’nin ve Dünyanın dört bir yanından ailelerin tekrar tekrar ziyaret etmek isteyeceği, Eskişehir’i çok iyi tanıtma misyonunu da üstlenecek, Eskişehir’deki tüm kurumların ve vatandaşların sahipleneceği, geniş çerçevede böyle bir fuarın düzenlenmemesi için hiçbir sebep yok. Ben Fuar ve Kongre Merkezi’nin de tamamlanması ile birlikte Türkiye’deki böyle bir fuarın eksikliğini Eskişehir’in tamamlayabileceğine inanıyorum. Böyle bir fuar Eskişehir’in geleceğidir. Bu proje Eskişehir Ticaret Odası tarafından bir vizyon olarak benimsenmelidir.


İşte Eskişehir Ticaret Odası’nın Fuar ve Kongre Merkezi projesini ve KOÇ Grubu’nun sponsorluğunu bir de bu açıdan okumak gerekir. Kongre Merkezi blokunun isim hakkını 20 yıllığına 5 Milyon 900 Bin TL karşılığında KOÇ Grubu’nun satın aldığı ve 2018 yılında tamamlanacak olan bu kompleks umarım, alışılmış, küçük çaplı, sektörel fuarlara ev sahipliği yapmakla kalmaz.


KOÇ gibi dev bir Holdingin bu projeye destek olmasını sağlamak bir başarıdır. Kentin önde gelenlerinin yeni vizyonlar ortaya koyarken, doğru stratejilerle hareket etmesi böyle bir şeydir. Dinamikleri harekete geçirmek, kentten kazanılanın kente değer olarak geri dönüştürmesini sağlamak budur. Bu açıdan Eskişehir Ticaret Odası Başkanı Sayın Metin Güler ve diğer emeği geçenleri kutlamak gerekir. Tabi ki bunun sürdürebilirliği ve Türkiye’deki boşluğu dolduracak vizyonu ortaya koyabilmek çok önemlidir.


Uluslararası Eskicity Fuarı neden olmasın? Hadi inşallah!


Tekrar buluşmak dileğiyle…