eskisehirx.com
EskisehirX.com | Şehre dair ne varsa

Yeni Nesil Dönüşüm

Bu yazıyı paylaşın :

 

Son zamanlarda, lise yıllarında okuduğum birkaç kitabı tekrar okudum. Aradan yıllar geçmesine rağmen kitapların etkilerinin, hissettirdiği duyguların pek fazla değişmediğini fark ettim. İnsanın düşünceleri, fikirleri değişkenlik gösterebiliyor da sanırım duygular çok kolay değişmiyor.

 

Lise son sınıftayken ilk kez tanıştığım Kafka’nın Dönüşüm eserini on dört yıl sonra tekrar okudum. Kafka’nın bu ölümsüz eseri hakkında yazılmış ve söylenmiş söz kalmadığının farkında olarak yazıda kitaptan değil de bana tekrar hissettirdiklerinden bahsetmek istedim.

 

“Gregor Samsa bir sabah bunaltıcı düşlerden uyandığında, kendini yatağında dev bir böceğe dönüşmüş olarak buldu.’’ Kitaptan yaptığım bu alıntı, Kafka’nın 1912’de yazdığı  kitabının konusunu sanırım özetlemektedir. İnsanın değersizleştirilmeye çalışıldığı, çevrelerindeki çıkara dayalı aile ilişkilerini anlatan hikayede yazar, insanın önemsizliğine vurgu yapmak için böcek benzetmesini kullanmış.

 

İnsanoğlunun tüm ilişkilerinin çıkar üzerine kurulduğu ve insanın insanlıktan çıkartılarak hiçleştirilmeye çalışıldığı bir dönemin başkahramanı olan Gregor Samsa’nın fiziksel olarak böceğe dönüşmesi ve sonucunda yaşadığı duygusal çöküş, on dört yıllık sürede aynı hisleri yaşamama sebep oldu.

 

İş ve sosyal yaşamlarımızı düşününce bugünkü hikayelerimizde hissettiğimiz dönüşümler, sanırım pek farklı değil. Bazen, bazı insanlar, bazı durumlarda ruhlarımızda kirlenmişlik hissini yaşamamıza neden olabiliyor. Hissettiğimiz bu negatif duyguyu somut hale getirmek için “yaşadığımız fiziksel kirlilik hissini” ruhlarımıza aktarıp ifade edebilmeyi umuyorum. Bu anlarda annenin rahmine cenin olarak geri dönme isteği beliriveriyor. Sanırım burada lahanaya dönüşme fikrini düşünebiliriz. Lahana, maydanoz gibi değil. Her zaman her yerde bulunmaz. Maydanoz gibi her yerde olmadığı için onun hakkında çok konuşulmaz. Bir yerde olacaksa gerçekten gerektiği için orada olur. Tadı da baskın olmadığı için akıllarda da özel bir yer bulmaz. O yüzden bazen lahana kadar silik, sakin olmak iyi gelir.

 

Hayatınızda lahana olma hissi yaratan ya da rahme geri dönme çağrısında bulunan bu insanlardan en az şekilde etkilenmeniz umuduyla! Geri dönüş çağrısı almadığımız en güzel günlere…

 

 

Sevgilerimle