eskisehirx.com
EskisehirX.com | Şehre dair ne varsa

Engellenemez Oluşu Sevmek

Bu yazıyı paylaşın :

Çevremizde değiştiremeyeceğimiz her ne varsa anlamaktan ve kabullerimize eklemekten bahsetmek istiyorum. Olanı anlamak, içinde erimek, birleşmek ve kabullerimize eklemek tüm bunları konuşmak ya da yazmak kadar kolay olmasa da resmin bütününde bizi mutlu edecek bir formüldür. Bu formülün adına kaçınılmaz olanı yorulmadan kabullenmek de diyebiliriz.

 

Tabii ki, bu durumun "öğrenilmesi ve sindirilmesi" gereken bir çaresizlik olduğunu da anlamamız ayrı bir çıkmaza girmemize neden olabilir. “Değiştirilmesi teklif edilemezler” oldukça ne olanı anlayabilir ne bu olan için düşünebilir ne de uygulanabilir önerilerde bulunabiliriz. Ya da bu hep çok zor olacaktır.

 

Örneğin, iş yaşamını ele alalım. İş hayatınızda fikirlerimizi sesli bir şekilde ifade etmemizi engelleyici bir tavrın olduğunu varsayalım. Bu durumu sessiz şekilde kabullerimize eklemek ve devam etmek kendi anlatılarımızı, mantıkla çelişmeyen özgün ve yaratıcı bir biçimde kurma becerimizi sekteye uğratmış fakat kabullenişin verdiği rahat çalışma ortamına kavuşmuş oluruz.

 

Bu olumsuz tabloya rağmen yaşanılan durumu değerlendirdiğimizde kabul edilebilir ve uygulanabilir önermelerimiz olabileceğini görebilmek bizi yaşayacağımız çıkmazdan uzaklaştıracaktır. Büyük çaresizlik gibi duran şey beraberinde farklı bakış açıları geliştirmemizi de zorunlu kılıyor. Sanırım, bir 'B' planımız olmak zorunda dersek konudan uzaklaşmış olmayız.

 

Süren yaşam ve koşullar bizi hep yeni öneriler için sıkıştırıyor. İvmemiz de bu olacak zaten. Bu durumun yaşamlarımızda olanı biteni ağırlaştırdığı kaçınılmaz gerçek olarak karşımızda duracak.

 

Alışkanlıklarımızı, zaaflarımızı, takıntılarımızı ve biraz da kutsallarımızı hırpalamadığımız ve bu gerçekle mücadele etmeyi öğrenebildiğimiz sürece mutlu yaşayabiliriz.

            

                                                                                                                                                                 

Sevgilerimle