eskisehirx.com
EskisehirX.com | Şehre dair ne varsa

Şanslı Olmak

Bu yazıyı paylaşın :

Her insan, içinde yaşadığı koşullara göre şekil alır. Var olan koşullar, insanın üzerine yapışır. Ne tür koşullar içindeyse, "o türlü" olmak zorundadır. Buradan hareketle insan biraz da yaşamsal koşulların sonucudur diyebiliriz. Bunu, zaten yaşama bilgisi üzerine düşünen herkes bir ucundan yakalamıştır. Elbette, yaşamda her şey, beklenen süreci izlemez. Bu "matematiği açık bakış açısı" bazen kafalarımızı karıştıracak kadar karmaşıklaşır. Elbette, buna bağlı algılayışlarımız farklılaşır.

 

İnsanlar kendini gerçekleştirme konusunda -ki bu iddialı bir iştir- koşulların baskısı altında zorlanabilir. Bu noktada, dışsal ölçütler ya da daha doğru bir ifade ile kodlamalar, gerçekleşme eyleminin en belirgin engelleyicisidir.

 

Tüm bireyselleşmelerin, dışsal ölçülerden bütünüyle arınmış olduğunu ne yazık ki söyleyemeyiz. Var olma, özneleşme kontrolümüz dışında gelişmeye devam etmektedir. İşte tam da burada imgeler dünyası ile tanışıyoruz ve yaşamlarımızı aidiyetliklerimizle açıklamaya çalışıyoruz.

 

Daha da üzücü olan belki de örneğin, kentli olmanın koşullarıyla yaşamı izleyici koltuklarında tamamlamaya pek itiraz eder görünmüyoruz. Yaptıklarımız ve konuştuklarımız arasındaki farklar netleşmeye başladıkça, dışsal tüm etkilerden bağımsız kendini gerçekleştirmeden söz edebileceğiz.

 

Herkes, hayatını biricik referans kabul edip, başkalarının “benzemeyenlerine” parmak sallıyor. Başkalarının yaşamları hakkında söz söyleyebilmeyi adeta hak görüyor. Tüm bu koşullar altında kendini gerçekleştirme gerilimlidir ama ben kimim sorusuna yanıt bulabileceğimiz tek adrestir.

 

Tüm bunları kendi tarihime taşırsam yazacağım en önemli şey şanslı olmamdır. Kodlamaları belli, onay mekanizmaları sert, keskin ve bazen törpüleyici bir coğrafyadan almış olduğumu düşündüğüm bu iç ritimle tam da olmam gereken yerdeyim sanırım. İşte bu içsel armonimin, dışsal ölçülerle kesiştiğini anlatıyor bana ve şanslı olmam da bu demek oluyor. Dilerim, şans hep yanınızda olsun!

 

Sevgilerimle