eskisehirx.com
EskisehirX.com | Şehre dair ne varsa

İç Ses Planları

Bu yazıyı paylaşın :

Mart ayının sonunda Haller’deki tiyatro sahnesinde Gölge Ustası oyununu izlemeye gittim. F sırasındaki koltuğuma oturdum. Küçük yaşlardan beri tiyatro seyircisi olarak tutkum, oyunları A sırasından izlemek. Sahneye ne kadar yakın izlersem kendimi o kadar oyunun içinde hissediyorum.

 

Biletleri satın aldığım sitede, A sırasından bilet bulamıyorum. Salondaki koltuklar dolmaya başlarken benim yanıma da bir anne oğul oturdu. Kendi aralarındaki konuşmalardan onların da ön sıralara geçmek istediğini anladım. Acaba en ön dolar mı diye hep birlikte bakınmaya başladık.

 

İçimden nasıl A sırasında oturabilirim diye bir plan yaptım. Hemen sağ taraftan çıkıp A’da ortadaki boş koltuğa otururum, biri gelirse de “yanlışlıkla oturdum” ya da “burası benim yerim kardeşim” iddiasında bulunurum diye çeşitli alternatifler düşünmeye başladım. Henüz oyunun başlamasına beş dakika olduğunu görünce yerimden kalktım A sırasına doğru yürümeye başladım. Sanki yasa dışı bir eylem yapıyorum, neden kalbimin ritmi hızlandı, eyvah acaba kulaklarım da kızardı mı? Geri mi dönsem? İç sesleriyle hedefime vardım.

 

Orta sırada gözüme kestirdiğim yere tam oturmak için hamle yapacaktım ki arkamdan bir ses “pardon orası bizim yerimiz, geçebilir miyiz?” dedi. Ben de sanki suç işlerken basılmışım mahcubiyetiyle “aa tabii buyurun ben bir arkadaşa bakıyordum.“ diyebildim. Ne arkadaşı? 90’lı yıllarda diskoya girebilme yalanı nereden bir anda aklıma geldi. Etrafıma bakmadan kendimi “resmi, biletli” yerime attım.

 

Yanımdaki anne oğul, en öndeki boş sıraya geçelim diye aralarında konuşup yanımdan kalktılar. Ben de hayal ettiğimle kalıp yerimi değiştirememenin hüznüyle arkalarından bakakaldım, ışıklar azaldı ve perde açıldı.

 

Demem o ki hayat da böyle bir şey cesaretle yola çıkıp plan yaparak alınan kararlar bazen hayal kırıklığıyla sonuçlanabilir. Bazen de hiç düşünülmeden yapılan hamle sizi doğrudan sonuca götürebilir.

 

Ne melankoliksin alt tarafı tiyatroda sıra meselesi niye bu kadar abarttın diyebilirsiniz. Buradan tüm hayalperestlere seslenmek istiyorum kafanızda çok kurup da hamle yapmayın, akışına bırakın su akar yolunu bulur elbet.

 

Dilerim yaşamın her oyununda yeriniz A’da olur. Benim sizin için en iyi dileğim budur.

 

Sevgilerimle