eskisehirx.com
EskisehirX.com | Şehre dair ne varsa

Cumartesi Akşamı ve Semra Teyze

Bu yazıyı paylaşın :
Geçen hafta, oturduğumuz apartmanın girişinde “Cumartesi akşamı apartman yöneticisinin dairesinde apartman toplantısı yapılacaktır.“ yazısını gördüm. Kendi kendime saati de belirtmemişler, ben yapsam böyle mi olurdu diye söylenerek, aynı zamanda karşı komşumuz olan, orta yaşın epeyce üzerindeki Ahmet amcanın kapısını çaldım. Kapıyı, eşi Semra teyze açtı. Toplantının saatini ve diğer detayları öğrenmek istediğimi söyledim. İlk toplantımız olduğu için Semra teyze detaylarıyla anlattı. Kızım işte herkes eşiyle katılıyor. Apartmanın sorunlarını konuşuyoruz. Ben de yoruldum artık, toplanıyoruz ama hala şu apartmanda sigara içme konusuna çözüm bulamadık diye dertlendi. Ben de ahh teyzeciğim anlatamamışsınızdır yoksa çözülürdü, diye içimden söylemem gereken şeyi bir anda yüksek sesle söyleyiverdim. Bunun üzerine o da istersen toplantıyı sizin evde yapalım, sen konuları belirle ve konuş dedi. İpin ucunu kaçırdığımın farkında olarak yalnızca elbette diyebildim.
 
Kendi miladıma bir apartman toplantısı yönetimini eklemek için kolları sıvadım. Photoshop yeteneğimin zirvesine ulaşarak saati de belirten bir toplantı afişi hazırladım ve panoya astım. Apartmanın daha iyi yönetilmesi için önce problem analiziyle işe başladım. Sorunları ve kendime göre çözüm yöntemlerini tartışmak için maddelerle yazdım. Tabii ki tüm içerik için bir sunum hazırlamayı da ihmal etmedim. İçerik kısmını hazırlamaktan yiyecek kısmını hazırlamaya pek fırsatım olmadı. Tamam, oldu ama henüz umuma sunacak yeterlilikte hamur işi tecrübem olmadığı için ev yapımı ürünler yapan pastaneyle hamur işi sorununu çözdüm. Televizyonda sunumu açıp misafirleri beklemeye başladık.
 
İlk önce Semra teyzeler ardında da diğer komşular gelmeye başladı. Herkes tamamlanınca hal hatır sormalar, çay ve pasta servisi de tamamlanınca sunumuma başlamak için ayağa kalktım. Tam o sırada Semra teyze “Kızım benim dizi var. Televizyona ne oldu, bir bak da bir yandan onu izleyelim dedi.” Tam ben sunu… diyecektim ki diğer komşu teyzelerden biri daha ben geçen hafta da kaçırmıştım aç da bari arada izleriz, deyince sadece evet diyebildim.
 
Televizyonu açtıktan sonra konu büsbütün değişti ve elimde doldurulmak üzere çay bardağı olmadığı anlarda da dizinin geçmiş bölümlerindeki detayları dinledim.
 
Apartman toplantısının kurumsal bir şirketin yönetim kurulu toplantısı mantığıyla hazırlanamayacağını da tecrübeyle anlamış olduk. Yaşadığımız olsa olsa kurumsallaşmaya çalışan aile şirketi toplantısı olabilirdi.
 
Sorunlar ve çözümleri konuşulmamış olsa da komşularımızla güzel bir akşam geçirmiş olduk. Böylelikle sorunların neden çözülemediğini de yaşayarak anladık.
 
Aman, insanın etrafında böyle güzel insanlar olsun da varsın apartman toplantısı yönetim kariyerimi başlamadan bitireyim.
 
Yaşamın size sunacağı en güzel şey, güzel insanların varlığıdır. Dilerim hayatınızdaki bu sayı her geçen gün daha da artar.
 
Sevgilerimle