eskisehirx.com
EskisehirX.com | Şehre dair ne varsa

Korkmadan Çıktık Yola

Bu yazıyı paylaşın :

Eskişehirsporumuz-Sivasspor müsabakasında beraberlikle ayrılarak şampiyonluk umutlarını gelecek haftalara bıraktı.

 

Muhteşem taraftarın maç öncesi koreografileri eski futbolcuların kulübün daha önceden kullanmış olduğu otobüsle stada getirilmesi ve stadı dolduran binlerce taraftar coşkulu bir hava yaratırken maç beraberlikle sonuçlandı.

 

Eskişehirspor iç saha avantajını yeni stadyumun da lehine çeviremiyor. Stadın muhteşem atmosferi rakiplerin daha fazla konsantre olmasına ve daha dirençli bir görüntü vermesine neden oluyor. Adanademirspor takımı iki haftadır galip gelemiyor ancak Eskişehirspor karşısındaki oynadığı futbolun yarısı diğer rakiplerine oynamadığını gördük. Sivasspor da aynı şekilde fizik olarak da mental olarak da yüksek bir performans sergiledi. Diyeceksiniz ki Sivasspor senin rakibin bundan daha doğal ne olabilir Tff 1. ligdeki bir çok maçı izliyorum ve Sivasspor’un bu kadar compact bir futbol oynadığını ilk kez bu maçta oynadığını görüyorum.Aynı şekilde Samet hocanın maçtan sonraki röportajında; stadyumun atmosferi ve futbolcularının gösterdiği performansından etkilendiğini söylemesi hocanın da beklemediği bir durum olarak bize yansıdığını söylemek isterim.

 

Maçın genel görüntüsünde Sivasspor’un maçı baştan sonuna kadar kontrolü elinde tuttuğu her an gol atabilecek bir görüntü verdiğini söyleyebilirim. Maçtan önce oynayacağımız rakiplerin sosyal medyadan takip eder nasıl bir hava ile şehrimize geleceklerini görmek isterim. Taraftar ve camia beraberliğe razı iken, bir taraftar şöyle yazmıştı: Kerim Avcı ve Ergin Keleş sonradan oyuna girerse biz bu maçtan puan çıkartırız. İlginçtir, Samet hoca Kerim Avcı ve Ergin Keleş’i oyuna aldıktan sonra daha fazla vites yükseltti. Önce beraberliği sonra galibiyet golünü aradı.Sivasspor takımı ön tarafında Samet hoca geldiği günden beri bir arayış içerisindeydi. Burhan’ı santrafor denedikten sonra geçen hafta Leandrinho’yu sağ kanatta oynattı. Eskişehirspor maçında Burhan’ı sağa çekip Leandirinho forvete koydu. Emre Kılınç, Galip Güzel ve Hakan Arslan orta sahada ayakta kalırken önde Yiğit Burhan ve Leandrinho ile organize bir görüntü verdiğini söylemek isterim. Geçen hafta nasıl Mustafa hocanın Malatya’yı çözdüğünü söylediysek aynı şekilde Samet hocanın Eskişehirspor dersine iyi çalıştığını gördük.

 

Gelelim Eskieşhirsporumuz’un çıkardığı kadroya; Mustafa hocanın oyun formatını tecrübesini yargılayacak bir pozisyonda kendimi görmüyorum Bu kadar tecrübeli bir hocanın oynattığı formatı ve yaptığı değişiklikleri eleştirmek haddimiz de değil özellikle de bir antrenör olarak…!! Ancak takımı haftalardır ondan daha iyi tanıdığımız gerçeği göz önünde bulundurursak, hocamızın bu haftada da oyun formatında hata yaptığını görüyoruz. Kamil Ahmet’in olmamasını Dorukhan tercihini yaptığını gördük. Ancak sağ kanatta Kaan Kanak tercihini yine çözemedim.Benim teknik anlayışıma göre sol bek oynayan bir oyuncunun sağ önde oynatmak oyuncunun proaktif ve koordinasyon özellikleri taşıması gerekir. Ayrıca sağ ayağını da zaman zaman kullanma yeteneği de olabilir. Şimdi bir de Semih gibi nokta  saoynuyorsanız…Bakın Erkan Zengin sağ ayaklı bir oyuncu, sol önde oynuyor  içeriye mesafe kat eden ntrforla adam eksiltebilen orta yapabilen zeki bir oyuncu ve bunu başarıyla yerine getiriyor peki hocam sen Kaan Kanak’ta  bu özelliklerin hangisini gördün de böyle bir  tercihte bulundun.Üstelik elinde Ofeodu ve Murat Uçar varken bir sol beki oraya koymak pişmiş aşa su katmaktan başka ne işe yarar hocam..! Koskoca ilk yarıyı bu oyuncunun saçma sapan pas ve şut tercihleri ile geçirmemize neden oluyorsun..hele ki bir pozisyonda Hasan Hüseyin topu defansından hızlı çıkartırken topu öne taşıyacak bir adam bulamadı ve topu taca attı ve biz baskı görmeye devam ettik. Hep söylüyorum Semih ile oynuyorsanız 4-2-3-1 oynamalısınız diye çünkü 4-3-3’de öndeki 3’lü sürekli yer değiştiren kendine hareket alanı yaratan bir penatrasyon görüntüsü verir. Semih gezen bir santrfor mu ki 4-3-3 oynuyorsun hocam sağda Kaan Kanak zaten hareketsiz solda Erkan Zengin’i de kitlediler. Sen Semih’i nasıl beslemeyi düşündün merak ediyorum. Zaten ilk yarı bir tane top kestik onu da gol yaptı Semih ortayı yapan da  orta saha oyuncusu! 2. yarı Ofeodu değişikliği beklerken Meye tercihinde bulundun yani bu kez oraya bir santrafor koydun…Nasıl olduysa duran topta kafa vuruşunu yaptı ve gol oldu biz de anlamadık. İşte dakika 71’de onlar Ergin Keleş’i oyuna alıp Burhan’ı oyundan alırken biz Ofeoduyla Semih’i değiştirdik. Klasik 4-3-3’e döndük ancak orta sahadaki düşüş göremedi hocamız. Ramazan oyunu aldı ancak aynı dakikada golü yedik hocam bu değişikliği çok geç yaptı diye düşünüyorum.

 

Eskişehirspor bu maçı kazansaydı çok şey kazanmış olacaktı ancak beraberlik sonucu ise hiçbir şey kaybettirmedi.

 

Önümüzdeki hafta Mersin İdman Yurdu ile oynayacağız. Sosyal medyadan takip ettiğim kadarıyla oyuncular paralarını alamıyor takım son sırada taraftarlar baskı yapıyorlar. Para için değil arma için oynayın diye bu hafta Ümraniye deplasmanında kaybetmediler. Dirençli bir oyun ortaya koydular Mersin deplasmanı bizim için kolay bir deplasman olmayacak hocamızın buna göre takımı hazırlaması ve şehrinde bu maçı ciddiye alması gerekir. Sonrasında ise nereden çıktı bu Mersin demeyelim.

 

Saygılarımla