eskisehirx.com
EskisehirX.com | Şehre dair ne varsa

Play Off Analizi

Bu yazıyı paylaşın :

Eskişehirspor’un play off rakibi Giresunspor oldu.

Ligde oynanan iki müsabaka birini takımımız kazanırken Giresun'daki maç beraberlikle sonuçlandı.

 

Sezon sonu itibariyle her iki takımın da fiziksel ve mental performansı ve satın altında olduğunu görmekteyiz.

Takımımız ilk maçını deplasmanda oynayacak. Bu bizim için bir avantaj olarak gözükse de bu tür maçların taktik savaşı ve psikolojik etkenlerin devrede olacağını unutmamak gerektiğini düşünüyorum.

 

Eskişehirspor'un oynamış olduğu rakiplerin birçoğu alan savunması yaparak dikine hızlı kontratak oynayarak bir gol de bulunca oyunu soğutmaya yönelik hareketler ve tempoyu düşürerek Eskişehirspor'un kaos futbolu oynamasına sebebiyet verdi. Tüm maçların stresli ve sinir harbi şeklinde geçtiğine şahit olduk. Şayet ilk golü Eskişehirspor buluyorsa takımımız fark yaparken ilk golü yediğimizden beri çok maçta ya fark yememize ya da ancak maçı berabere bitirmemize neden oluyor.

 

Eskişehirspor geriden geldiği bu zamana kadar oynadığı hiçbir maçı lehine çeviremediğini de görmüş bulunmaktayız.

 

Giresunspor takımı disiplini oynayan ve maçın içerinde temposunu belli seviyede tutabilen ve maçın içinde her zaman olmayı başarabilen bir takım. İki maçta da gördük ki kenarlardan oynamasını seven ve orta sahada ayağı iyi pas yapan bir takım görüntüsü verdi.

 

Giresunspor'un en etkili tarafı Tomiç ve Berkan ile sağ taraf birbirlerine yardımlaşırken her ikisi de oyunu iki yönlü oynayabiliyor. Sol tarafta ise sol bekte ilk maçta sıkıntıları olması burada değişiklik yapmasına neden oldu. Burası Giresunspor'un sıkıntılı tarafı ancak sol önde Volkan Okumak hızlı bir oyuncu ancak maçın içerisinde düşüş yaşayıp Yücel hoca tarafından oyundan alındığını da gördük. Orta sahada Yunan oyuncu Dimitriadis  Abwo ve Dodo her maçta aynı görev alan ve oturmuş bir orta saha olarak karşımıza çıkıyor. Forvet hattında Özgürcan tecrübesiyle oynayan gezen bir santrafor görünümde ancak ağır bir oyuncu olduğunu söylemek mümkün.

 

Giresunspor takımının savunması İki pivot stoper Onur ve Özgür oynuyor belki de Tff 1. ligde en disiplinli en iyi anlaşan stoper olarak karşımıza çıktığını söylemek isterim. Bu iki stoperın deplasmandaki maçta Brunoyu etkisiz kıldığını söylemek mümkün. Eskişehir spor hücum hattında havadan oynarsa hücum etkinliğinin azalacağını da görmüş bulunmaktayız.

 

Bireysel anlamda baktığımızda takım kalitesi Eskişehirspor daha önde olduğunu söylemek mümkün fakat takım olmak takım oyunu oynama psikolojik ve taktik anlayış sonucu belirleyeceği kanaatindeyim.

 

Giresun'daki maç temposu düşük ve savunma bloğunu öne çıkarmadan orta sahayı eline geçiren takım fırsat arayıp gol yapmaya çalışacaktır. Yoksa tempolu ve açık futbol oynayan savunmasını önde kuran her takımı yenebilecek güçteyiz. Rakip takım antrenörleri de bunu bildiği için fiziğe dayalı kontrollü oyunla bizi yenmeye çalışıyorlar. Bu maçta da bu ön plana çıkacağı görüşündeyim Mustafa hocamızın elbetteki rakibi analiz edeceği ve ona göre bir formatla çıkacağında bir şüphemiz de yok ancak bireysel hatalar son maçlarda bizim takımımızda daha ön planda bunun önüne geçmek ve mental anlamda takımın seviyesini bu duruma çıkarmak maddi olarak yönetime psikoljik olarak hazırlamakta Mustafa hocamıza düşüyor.

Bu maça özgü artık Eskişehirspor da kimin oynayacağı önemli değil kime görev verirse hocamız elinden gelenin en iyisini yapmak zorunda. Ancak burada Boffin'e bir parantez açmak istiyorum. Son maçlardaki formsuzluğu bizi süper lig kapısından döndürdü. Bizi yine de Süper lige taşıyacak ismin Boffin olacağını söylemek isterim. Kalecimize play off sürecinde çok büyük iş düşecektir.

 

SAYGILARIMLA