eskisehirx.com
EskisehirX.com | Şehre dair ne varsa

Kontrolsüz Öfke ve Limon Nöbeti

Bu yazıyı paylaşın :

Ergenlik döneminde yüksek dozda hormona maruz kalan insan evladı, geçirdiği bu değişimle yakın çevresine baş edilmesi zor bazı psikolojik çıktılar bırakır. Buna maruz kalan anne, baba varsa kardeşler bedeninde yaşanan volkanik patlamalara tepki veren ergeni anlamakta zorluk çekerler. Ergenlik; değişen şartlarda, yaşam koşullarında ve zamanda farklı bünyelerde, farklı şekilde vücut bulur. Bu demek oluyor ki her dönemin ergeni kendi yaşamsal şartlarında farklı tepkiler verir.

 

Benim ergenliğimde en fazla Teoman ile “daha 17” olamayışımıza efkârlanıp Şebnem Ferah ile “sil baştan” naraları atıp, Murat Kekilli ile “seni çılgın hadi oradan” diye ergenliğin bitmesine gün sayardık.

 

Son zamanlarda rastladığım ilginç ergen hallerinin birinden bahsetmek istiyorum. Ergenliğin öfke nöbetlerini, ağzıyla parçaladığı limonlarla tamamlamayı seçen ergen kardeşimiz, ekşiyle buruşan yüzünü izleyicisiyle buluşturmayı da ihmal etmiyor. Bu ergenlik denen illet dönem, insanlık tarihinde kişilerin miladına kazınan en kötü anıların sahibidir.

 

Yaşanan fiziksel değişim, ergenin çevresinde ürkütücü bir hal alır. Şişmiş burun, üstleri beyaz irin dolu sivilceler, cıvıldayan tiz bir ses ya da borazan sesiyle höyküren bir ergenin bir de psikolojik travmaya sebep olacak şekilde limon parçalayışını izlemek aslan belgesellerindeki av parçalama sahnesi kadar ilgi çekici de olabiliyor.

 

Sevgili ergenler, emin olun bizler de bu yollardan geçtik. Yaşadığımız dönemin şartlarına uygun olarak dönemimizi tamamladık. Şimdi sizlere tavsiyem; bu zorlu dönemde sinirlerinize biraz daha hâkim olmanız. Emin olun sizleri sizden daha çok düşünen ebeveynlerinize yapacağınız en büyük iyilik bu olacaktır.

 

Ergenliği tüm yaşam biçimi haline dönüştürmeden atlattığınız neşeli günlere…

 

Sevgilerimle